• Zápis  z Řádné a z Mimořádné členské schůze dne 16.02.2019 v Hostouni // Všechny zápisy
     
  • Pro chovatele: Krok za krokem , pokyny pro odchov štěňat a souhrnné informace a formuláře
  • Pro budoucí majitele: Jak si vybrat štěňátko s průkazem původu
     
  • Máte vyhotoven DNA profil a není uveden v databázi? Zašlete jej na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Alopecie X nebo také nemoc černé kůže

Alopecie X nebo také nemoc černé kůže

Alopecie u psů znamená ztráta chlupů, a přídomek X znamená, že ještě není známá příčina. Typické příznaky jsou ztráta chlupů a změna jejich struktury. Většinou postižená místa začínají na zadních končetinách a na zádi, postupně ztráta chlupů se posouvá až ke krku. Postižená místa mění barvu kůže, dělají se tmavé až černé fleky, někde je celá kůže jednolitě černá.

Na univerzitě v Bernu se nyní vede výzkum příčin tohoto onemocnění pod vedením Prof. Dr. Moniky Welle a Prof. Dr. Tosso Leeba.

K výzkumu je třeba mnoho vzorků k porovnání a to nejen nemocných jedinců, ale i zdravých, nevykazující žádné problémy. Podmínkou je věk starší dvou let a jedinec nesmí být kastrovaný. Kdo by měl zájem se na tomto projektu podílet, může se obrátit na tuto emailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel +41 31 631 25 24 více informací ke studii, dokumenty nutné pro odběry a zaslání najdete přímo na: http://www.genetics.unibe.ch/forschung/dokumente_hund/alopezie_x_bei_spitzen/index_ger.html

Výsledky nikde nebudou použity jmenovitě, aby nikoho nepoškodily.

Informace přeloženy z německého zpravodaje Der Deutsche Spitz, č 233 ve zkrácené formě, pro další info se můžete obrátit na K. Vaníčkovou nebo přímo na univerzitu v Bernu.