Zpráva HPCH

Zpráva hlavní poradkyně chovu

Mimořádná členská schůze KCHŠ dne 21.02.2016 v Praze
Lucie Bartušková


Vážení přátelé,

vítám vás na dnešní členské schůzi a jsem velmi ráda, že jste dnes v neděli přijeli sem do krásného a čistého prostředí hotelu DUO v Praze. Doufám, že si tu všichni v klidu povíme, co nás zajímá a třeba i trápí.  A možná, že v mé zprávě zodpovím i některé vaše dotazy.

Tento rok je rokem volebním a toto je moje poslední zpráva Hlavního poradce chovu ve volebním období, ve kterém jsem vámi byla zvolená. Proto i já se budu snažit vyjádřit své postřehy, pocity a zkušenosti.

V chovu nastal velký posun. Na předminulé členské schůzi bylo vámi členy odhlasováno povinné vyšetřování DKK a luxace patel. To je pro naše plemeno velmi důležitá a zásadní věc. Plemenná kniha nám umožnila zapisování barev do rodokmenu dle skutečnosti. I toto je obrovská pomoc všem chovatelům, kteří chtějí svůj chov vést zodpovědně a velmi, velmi to pomůže chovatelům, kteří chovají málopočetné barvy. Přílivem nové krve s importy se nám budou samozřejmě rodit i různé barvy a jsem velmi ráda, že náš klub tak pružně zareagoval. Bude to velká pomoc pro další generace chovatelů, kteří přijdou po nás.

Při mé práci pro klub jsem vysledovala tři typy chovatelů:

  1. Chovatelé, kteří mají chov jako svého koníčka, své pejsky milují bez výhrad a chov se snaží vést zodpovědně. Prodej štěňat pro ně není hlavní zdroj příjmů a zdraví a spokojenost jejich smečky je pro ně prioritní.
     
  2. Chovatelé, kteří sice mají své pejsky čisté, upravené, ale jejich cíl chovu je zaměřen především na jejich vlastní zájem s cílem vydělat co nejvíce peněz. Často poukazují na chyby druhých, ale  sami mají, jak se říká, máslo na hlavě. Jejich chov je veden za účelem zisku a upravená a načesaná fenka nemusí být vždy známkou spokojeného zvířátka.
     
  3. A poslední typ chovatelů jsou chovatelé,  kteří chovají s cílem odchovat co největší počet štěňat s co nejmenšími náklady a kvantita nebývá vždy kvalitou. Tato štěňata jsou mnohdy prodávána za cenu štěňat bez PP.  Tito chovatelé si zpravidla nelámou hlavu s ustájením, čistotou a s celkovou kvalitou života svých zvířat. Pejsci bývají špinaví, vystrašení a mnohdy na ně bývá opravdu žalostný pohled.

Možná se některé mé poznatky nebudou někomu líbit, ale já to tak cítím a měla jsem potřebu vám to všem sdělit. Bát se mluvit pravdu a zavírat před problémy oči je cesta, která vede do pekel a  věřte, že to budou odnášet zase jen tvorové, kteří by měli být především našimi kamarády a společníky!

V roce 2015 jsem vystavila v rázu malém 81 krycích listů. Narodilo se 172 štěňat z toho 74 fenek a 98 pejsků. Nejméně štěňat se narodilo v barvách černá,  hnědá a vlkošedá.

V rázu středním jsem vystavila 11 krycích listů. Narodilo se 46 štěňat z toho 22 fenek a 24 pejsků.  Doufám, že některá štěňátka uvidíme v dospělosti na bonitaci a  že se nám tento úžasný ráz bude i více objevovat ve výstavních kruzích.

Co se týče chovu, měl by být zájem nás všech odchovávat pejsky zdravé, typické a hlavně čistokrevné!  Měl by být jasný rozdíl mezi trpaslíkem, malým a středním a to nejen ve velikosti, ale i v typu. Není cílem odchovávat zvířata typu pom  ve všech třech velikostech. A také je třeba si uvědomit, že psa nedělá jen ten daný jedinec, ale celý rodokmen. Dále není správné, aby bylo v chovu využíváno jen pár krycích psů. Genofond je třeba spíše rozšiřovat a mnoho kvalitních pejsků  zůstává nevyužito.  Myslím, že většina chovatelů mi dá za pravdu. Ještě bych chtěla na vás všechny apelovat, pokud máte dotaz, nebo vám něco není  jasné , prosím zavolejte vašemu poradci chovu, nebo přímo mně. Nedopřávejte sluchu drbům, pomluvám a spekulacím, které se můžou šířit na internetu, nebo vám můžou být přímo telefonicky sděleny. Ona pravda většinou bývá úplně jiná . 

Závěrem bych těm, kteří jsou zodpovědní, své miláčky milují a chov je pro ně koníčkem, popřála mnoho šťastných chvil prožitých ve zdraví se svými psími parťáky  a těm, kteří staví peníze  nad zájem zvířete a pes je pro ně jen prostředek k přivýdělku si dovolím poradit,  at‘  se zamyslí nad tím,  že mají doma živého tvora,  který cítí bolest, strach i radost stejně jako my lidé a je na nás plně odkázaný.

Děkuji za vaši pozornost.